1. vydanie knihy Bebekova Skaza

O knihe Rafael Szabó: Bebekova skaza

Autorom historického románu Bebekova skaza je Rafael Szabó. Rukopis dokončil v roku 1993 a koncom roka sa mu podarilo knihu vydať vo svojom knižnom vydavateľstve Dolinár, ktoré prevádzkoval do roku 2000, na vtedajšie pomery v odvážnom náklade, 1.500 kusov. Odozva na knihu však bola značná a tak sa všetky exempláre dostali k čitateľom, pri čom značná časť knihy sa predala turistom priamo na hrade Krásna Hôrka prostredníctvom múzea v Betliari, ktoré expozíciu na hrade spravuje. Knihu zároveň sám preložil aj do nemeckého jazyka a už rok na to, v roku 1994 bola vydaná v rovnakom vydavateľstve aj nemecká verzia knihy pod názvom "Bebeks Untergang". V roku 2012 vychádza kniha vo vydavateľstve firmy Ing. Peter Szabó - VICTORY STUDIO, pričom vydavateľ pamätá aj na obnovu hradu Krásna Hôrka po marcovom požiari, ktorú chce z predaja knihy podporiť.

Román čerpá z historických udalostí zo 16. storočia. Hlavnými hrdinami románu sú členovia baníckej rodiny, okolo ktorej sa odvíja celý dej. V historickom diele sa vracia autor do čias, keď v Krásnej Hôrke bačoval hradný pán Bebek. Dej románu sa odohráva na Spiši a Gemeri a rozpráva o práci baníkov a drancovaní slobodných kráľovských miest. Prepady Smolníka, Tichej Vody a Gelnice, prebiehajúca reformácia, účasť pri obrane Egerského hradu ako aj obsadenie hradu Krásna Hôrka cisárskym vojskom tvoria rámec celkového deja. Popritom je dej pretkávaný príbehom lásky a hrdinstva.

Román istotne zaujme čitateľov, hlavne tých, ktorí milujú historické romány a napäté príbehy večného boja medzi dobrom a zlom popretkávané romantikou, teda všetko to, čo dobrý historický román musí obsahovať.

Vytvorilo Victory Studio